Tarım Ve Orman Müdürü Engin Son Bahar Aşılama Kampanyası Başladı

Tarım Ve Orman Müdürü Engin Son Bahar Aşılama Kampanyası Başladı Ağrı İl Tarım ve Orman Müdürü Kenan Engin sonbahar aşılama kampanyasının başladığını belirtti.Engin ; Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvan Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele Programı kapsamında, ilimizde, büyükbaş hayvanlara Şap Aşılama kampanyasının 02 Eylül tarihinde başlayacağını, 15 Kasım 2019 tarihine kadar devam edeceğine değindi.Şap Hastalığı..

Tarım Ve Orman Müdürü Engin Son Bahar Aşılama Kampanyası Başladı
Yazar : Tarih : Yorum Yap

Tarım Ve Orman Müdürü Engin Son Bahar Aşılama Kampanyası Başladı

Ağrı İl Tarım ve Orman Müdürü Kenan Engin sonbahar aşılama kampanyasının başladığını belirtti.
Engin ; Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvan Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele Programı kapsamında, ilimizde, büyükbaş hayvanlara Şap Aşılama kampanyasının 02 Eylül tarihinde başlayacağını, 15 Kasım 2019 tarihine kadar devam edeceğine değindi.
Şap Hastalığı Aşılı Arilik Genelgesi (Genelge 2017/3) kapsamında her yıl düzenli olarak planlanan ve uygulanan büyükbaş hayvanlarda “Şap Hastalığına Karşı Aşılama Kampanyası” kapsamında Bakanlığımızın hedefi; bölgemizi 2020 yılında “Aşılı Ari Bölge” ve 2023 yılında “Aşısız Ari Bölge” statüsüne ulaştırmaktır.

ENGİN, Şap hastalığının bütün çift tırnaklı hayvanlarda rastlanan, büyük ekonomik kayıplara neden olan, çok bulaşıcı viral bir hastalık olduğunu, ağızda, tırnakta ve memelerde yaralar oluşturan bu hastalığın et ve süt veriminde önemli kayıplarına neden olduğunu, Özellikle genç hayvanların hastalığa karşı son derece hassas ve hastalığın ölümle sonuçlanabildiğini, buzağı ölümlerine neden olduğunu, hastalıktan korunma yolunun ise hayvanların 6 ay aralıklarla yılda iki kez (ilkbahar, sonbahar) aşılanması gerektiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti; 
“Büyükbaş hayvanların il dışına sevklerinde ve buzağı desteklemelerinde şap aşısının yapılmış olması zorunludur. Kampanya süresince ilimiz genelindeki büyükbaş hayvanların tamamının aşılanmasını planlamaktadır. Özellikle Yetiştiricilerimizin kampanya döneminde hayvanlarına aşı yaptırmalarını ve aşı yapmak üzere gelen ekiplerimize gereken kolaylığı sağlamalarını önemle rica ediyoruz” dedi.
İlkbahar Şap Aşılama kampanyasında yaklaşık dört yüz bin büyük baş hayvana aşılama yapıldığını, bu dönemde de aynı oranın yakalanacağına değinen Engin Bakanlığımızın hedeflediği %100 aşılama hedeflerine ulaşılacağı bilgisini verdi.
Yetiştiricilerimiz konuyla ilgili ayrıntılı bilgi almak için İl ve İlçe Müdürlüklerimize müracaat edebileceklerdir.

Haberci 04 (haberci_ocz04@hotmail.com)

İlk yorumu siz yazın