Suriyeli Dilenciler Ağrı’yı İstila Etti

Suriyeli Dilenciler Ağrı’yı İstila Etti Ağrı’da kentin en işlek caddeleri, camii önleri, kaldırımlar, sokaklar ve sinyalizasyon kavşakları adeta dilencilerin istilasına uğramış durumda. Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan ve burada da mesleklerine devam ettiren Suriyeli dilenciler; halkı canından bezdirdi. Özellikle kadın ve çocuklardan oluşan Suriyeli dilenciler, tuttukları evin kirasını ve karınlarını doyurmak için para topladıklarını..

Suriyeli Dilenciler Ağrı’yı İstila Etti
Yazar : Tarih : Yorum Yap

Suriyeli Dilenciler Ağrı’yı İstila Etti

Ağrı’da kentin en işlek caddeleri, camii önleri, kaldırımlar, sokaklar ve sinyalizasyon kavşakları adeta dilencilerin istilasına uğramış durumda.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan ve burada da mesleklerine devam ettiren Suriyeli dilenciler; halkı canından bezdirdi.

Özellikle kadın ve çocuklardan oluşan Suriyeli dilenciler, tuttukları evin kirasını ve karınlarını doyurmak için para topladıklarını öne sürüyorlar.

Suriyeli Dilenciler Bıktırdı

Ağrı’da, halkın manevi duygularını istismar eden Suriyeli dilenciler, cadde ve sokaklarda el açıp para istiyor. Ülkelerinden kaçarak Ağrı’ya yerleşen Suriyeli dilenciler, kucaklarındaki küçük çocukları ile şehrin en işlek caddelerini mesken tuttular. Yüzlerini kapatıp duygu sömürüsü yaparak para toplamaya çalıştılar. Vatandaş, özellikle çok genç yaştaki bayan dilencilerin yüzlerini kapattığını ve ısrarla para istediklerini söyledi.

Vatandaş ve Esnaf Tepkili

Özellikle Her geçen gün sayıları artan dilenciler Ağrı’lı esnafı ve Vatandaşları isyan ettirdi. Kucaklarına aldıkları bebekleri ile cadde, sokak gezen dilenciler esnafı canından bezdirdi. Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan esnaflar bazen günde 100 kez işyerlerine dilencilerin girdiğini belirterek bunun önüne geçilmesini istediler.

Büyük çoğunluğunun dışarıdan gelerek Ağrı’da dilendiklerini belirten vatandaşlar; “Bizler korkumuzdan dışarı çıkamıyoruz. Her köşede dilenci var. Cadde de yürürken adeta bize yapışıyorlar. Israrla kendilerine para vermemizi istiyorlar. Kendimi kurtarmak için para vermek zorunda kalıyoruz. Yetkililer bu sorunu biran evvel çözmeli” diye tepki gösterdiler.

Dilencilerden çok muzdarip olduklarını söyleyen Ağrı’lı esnaflardan C.S. “Müşterilerden daha çok işyerimize dilenciler geliyor. Rahatlıkla iş yapamıyoruz. Dilencilere yardım yapsak bir türlü, yapmazsan bir türlü, bizde ne yapacağımızı şaşırdık”

Ağrı’lı esnaflardan A.G. ise dilencilerin verdiği rahatsızlığın her geçen gün arttığını belirterek, “Dilenenlerin çoğu gerçek fakir değiller. Çünkü fakir insan çok gururludur, insanlara el açıp dilenmez. Onların yüzünden insan gerçek fakirlere de yardım yapmıyor çünkü belli değil ki hangisi muhtaç hangisi muhtaç değil” dedi

Gün gittikçe sayıları çoğalan dilencilerden rahatsız olan halk, yetkililerden önlem alınmasını talep ediyor. Suriyeli dilencilerin her tarafta karşılarına çıktığını dile getiren Ağrı’lı vatandaş K.A., “İş yerine geliyorlar, evlere gidiyorlar, sokakta yürürken, araç kullanırken karşımıza çıkıyorlar. Artık yetkililerin buna bir dur demesi lazım. Israrcı tavırlarından bıktık. Para vermeyinceye kadar gitmiyorlar. Özelikle belediyeye bağlı zabıta memurlarının dilencileri toplayarak kamplara götürmesi gerekir. Bu sorun biran önce çözülmelidir.” dedi.

Haberci 04 (haberci_ocz04@hotmail.com)

İlk yorumu siz yazın