Gürbulak Sınır Kapısında 18 Ton Siyanür Ele Geçirildi

Gürbulak Sınır Kapısında 18 Ton Siyanür Ele Geçirildi Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesi Gürbulak Sınır Kapısında İran’a geçmek üzere olan bir TIR’da 18 bin 400 kilo siyanür ele geçirildi. Ağrı’da 18 ton siyanür ele geçirildi Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde bulunan Gürbulak Sınır Kapısında İran’a geçmek üzere olan bir TIR’da 18 bin 400 kilo siyanür ele geçirildiği bildirildi. Ticaret..

Gürbulak Sınır Kapısında 18 Ton Siyanür Ele Geçirildi
Yazar : Tarih : Yorum Yap

Gürbulak Sınır Kapısında 18 Ton Siyanür Ele Geçirildi

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesi Gürbulak Sınır Kapısında İran’a geçmek üzere olan bir TIR’da 18 bin 400 kilo siyanür ele geçirildi.
Ağrı’da 18 ton siyanür ele geçirildi

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde bulunan Gürbulak Sınır Kapısında İran’a geçmek üzere olan bir TIR’da 18 bin 400 kilo siyanür ele geçirildiği bildirildi.

Ticaret Bakanlığı’ndan konu ile ilgili yapılan açıklamada, 360 varil içinde bulunan toplamda 18 ton 400 kilo sodyum siyanür ele geçirildiği belirtildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “İran’a gitmek üzere Gürbulak Gümrük Kapısı’na gelen TIR, ihbar üzerine Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü ekiplerince durduruldu. Aracın yükünün resmi belgelerde ‘sodyum’ olarak beyan edilmesine rağmen, 360 varilin üzerinde ‘sodyum siyanür’ ifadesinin bulunduğu tespit edildi. Bunun üzerine aracın etrafında çevre ve insan sağlığına tehdit oluşturmamak üzere gerekli güvenlik önlemleri alındı.

Özel kıyafetler giyen uzmanlar tarafından araçta taşınan maddeden numune alındı. Bakanlığa bağlı uluslararası akreditasyon sahibi laboratuvarda gerçekleştirilen analizler sonucunda yükün ‘sodyum siyanür’ isimli zehirli kimyasal olduğu tespit edildi.” denildi.

Bakanlık, araçta bulunan 18 bin 400 kilo sodyum siyanür maddesine ilişkin sorumlular hakkında, Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu ve Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddeleri kapsamında adli işlem başlatıldığı ifade edildi.

Haberci 04 (haberci_ocz04@hotmail.com)

İlk yorumu siz yazın