Ağrı’da Gıda Denetimleri Devam Ediyor

Ağrı’da Gıda Denetimleri Devam Ediyor Türkiye Genelinde Başlatılan Ürün Bazlı Gıda Denetimleri Ağrı’da Hız Kesmeden Devam Ediyor Ağrı Tarım ve Orman İl Müdürlüğüne bağlı ekipler, Bakanlığımızın Denetim Seferberliği kapsamında, 81 ilde aynı anda “Ürün Bazlı” gıda denetimleri gerçekleştirdi. Güvenilir gıda arzının sağlanması ve tüketici sağlığının korunması amacıyla; gıda ve gıda ile temas eden madde ve..

Ağrı’da Gıda Denetimleri Devam Ediyor
Yazar : Tarih : Yorum Yap

Ağrı’da Gıda Denetimleri Devam Ediyor

Türkiye Genelinde Başlatılan Ürün Bazlı Gıda Denetimleri Ağrı’da Hız Kesmeden Devam Ediyor

Ağrı Tarım ve Orman İl Müdürlüğüne bağlı ekipler, Bakanlığımızın Denetim Seferberliği kapsamında, 81 ilde aynı anda “Ürün Bazlı” gıda denetimleri gerçekleştirdi.

Güvenilir gıda arzının sağlanması ve tüketici sağlığının korunması amacıyla; gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, satış, toplu tüketim, dağıtım vb. aşamalarındaki tüm resmi kontroller; 5996 sayılı “Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu” na göre Tarım ve Orman Bakanlığınca yürütülmektedir.

Bakanlığımıza bağlı 81 İl Müdürlüğü ve ilçe teşkilatlarında görevli gıda kontrol görevlilerince yürütülen resmi kontroller Risk esaslı denetim sıklığı, İhbar ve şikayet, Alo 174 Gıda Hattı, Gıda kaynaklı hastalık, CİMER, İl yıllık ve Bakanlık gıda kontrol planları v. b. sebeplerle tüm yıl boyunca aralıksız olarak devam etmektedir.

Bakanlığımızca tüm yurt genelinde 25-30.11.2019 tarihleri arasında “Denetim Seferberliği” başlatılmış olup; her gün farklı bir sektörde faaliyet gösteren gıda işletmelerine yönelik eş zamanlı 340 adet denetim gerçekleştirilmiştir.

Bu kapsamda Ağrı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü gıda kontrol görevlilerince ilimizde faaliyet gösteren et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri üretim tesislerinde, unlu mamuller üretimi, ekmek ve ekmek çeşitleri üretimi, kasap ve şarküteri ile bakkal , market, büfe, okul kantinleri ve yemekhaneleri, lokanta, restoran vb. toplu tüketim yerlerinde resmi kontroller gerçekleştirilmiş olup; ürün bazlı gıda denetimleri hafta boyunca devam etmiştir.

Yapılan denetimlerde tespit edilen uygunsuzluklara ilişkin bazı işletmelere süre verilerek takip denetimleri yapılmakta, insan sağlığını riske atan işletmelere idari yaptırım uygulanmaktadır.

Haberci 04 (haberci_ocz04@hotmail.com)

İlk yorumu siz yazın