Ağrı Mali Müşavirler Derneğinden Mükelleflere Uyarı

Ağrı Mali Müşavirler Derneğinden Mükelleflere Uyarı Ağrı Mali Müşavirler Dernek Başkanı Cumali Adlik, 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren uygulanacak fatura düzenlemesi ile ilgili açıklamada bulundu. Bütün mükelleflerin bu uygulamayı iyi bilmesi gerektiğini belirten Cumali Adlik, ‘19/10/2019 tarihli ve 30923 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 509 Sıra Nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nin IV.2.4.3. e-Arşiv Fatura Olarak..

Ağrı Mali Müşavirler Derneğinden Mükelleflere Uyarı
Yazar : Tarih : Yorum Yap

Ağrı Mali Müşavirler Derneğinden Mükelleflere Uyarı

Ağrı Mali Müşavirler Dernek Başkanı Cumali Adlik, 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren uygulanacak fatura düzenlemesi ile ilgili açıklamada bulundu.

Bütün mükelleflerin bu uygulamayı iyi bilmesi gerektiğini belirten Cumali Adlik, ‘19/10/2019 tarihli ve 30923 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 509 Sıra Nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nin IV.2.4.3. e-Arşiv Fatura Olarak Düzenlenme Zorunluluğu Getirilen Diğer Faturalar başlıklı bölümünde yer alan açıklamalar uyarınca; e-Arşiv Fatura uygulamasına dahil olmayan mükelleflerce, 1/1/2020 tarihinden itibaren düzenlenecek faturaların, vergiler dahil toplam tutarının 30.000 TL’yi (vergi mükelleflerine düzenlenenler açısından vergiler dahil toplam tutarı 5.000 TL’yi) aşması halinde, söz konusu faturaların, ilgili Tebliğin “V.7.” ve “VIII.” numaralı bölümlerinde belirtilen istisnai durumlar haricinde, “e-Arşiv Fatura” olarak Başkanlıkça sunulan e-Belge düzenleme portali üzerinden düzenlenmesi zorunluluğu getirilmiş ve aynı bölümde; aynı günde aynı kişilere düzenlenen faturaların topluca birlikte değerlendirilerek vergiler dâhil tutar toplamının söz konusu tutarları aşması halinde, bu faturaların e-Arşiv Fatura olarak düzenlenmesi ve alınması zorunluluğunun bulunduğu belirtilmiştir.

Eğer uzatılmazsa 01.01.2020 tarihinden itibaren vergi mükelleflerine vergiler dahil düzenlenen 5.000 TL, vergi mükellefi olmayanlara vergiler dahil düzenlenen 30.000 TL ve üzerindeki faturalar Gelir İdaresi Başkanlığı’nca oluşturulacak portal üzerinden düzenlenecektir.

Mağduriyet yaşanmaması açısından vergi mükelleflerimizin mali müşavirlerine danışmaları yararlarına olacaktır.’

Haberci 04 (haberci_ocz04@hotmail.com)

İlk yorumu siz yazın