Ağrı AÇSH İl Müdürlüğü 9 Aylık Değerlendirme Toplantısı Yaptı

Ağrı AÇSH İl Müdürlüğü 9 Aylık Değerlendirme Toplantısı Yaptı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü konferans salonunda yapılan toplantı, 1 dakikalık saygı duruşu ve istiklal marşıyla başlayıp, çeşitli video sunumları ile devam eden program İl Müdürlüğüne bağlı İl Müdür yardımcıları ve kuruluş amirleri ile yapılan sunumlar ile devam etti. Aile ve Toplum Hizmetleri ve..

Ağrı AÇSH İl Müdürlüğü 9 Aylık Değerlendirme Toplantısı Yaptı
Yazar : Tarih : Yorum Yap

Ağrı AÇSH İl Müdürlüğü 9 Aylık Değerlendirme Toplantısı Yaptı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü konferans salonunda yapılan toplantı, 1 dakikalık saygı duruşu ve istiklal marşıyla başlayıp, çeşitli video sunumları ile devam eden program İl Müdürlüğüne bağlı İl Müdür yardımcıları ve kuruluş amirleri ile yapılan sunumlar ile devam etti.

Aile ve Toplum Hizmetleri ve Kadın Hizmetlerinden sorumlu İl Müdür Yardımcısı Vekili Sabri Özdemir; sunumunda ilimiz de vaka sayılarını belirti “Ağrı ilinde 2482, Doğubayazıt İlçemizde 2108, Patnos İlçemizde 1455, Diyadin İlçemizde 1235 ve Tutak İlçemizde ise 535 Sosyal Ekonomik Destek, KMÇ, Engeli ve Yaşlı, Kadına Yönelik Şiddet, Aile İçi Şiddet Çocuk İstismarlarının toplam 7.815 dir. Kıbrıs Barış Harekâtı’na katılan 30 gazimize madalya ve beratları Valimiz Süleyman ELBAN’ın katılımıyla düzenlenen programda verilmiştir. Erken Yaşta ve Zorla Evliliklerle mücadele eğitimleri kapsamında İl Müdürlüğümüz tarafından İl Merkezi, Doğubayazıt, Diyadin ve Patnos ilçelerinde 139 mahalle ve köy muhtarına eğitim verildi.

Kadına karşı şiddetle mücadele eğitimleri kapsamında; Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, Ceza ve İnfaz Kurumları Müdürlüğü, Defterdarlık, Şükrü Kanatlı Kışlası (bedelli askerlere yönelik) Toplam 817 kişiye eğitim verildi.

Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi tarafından 2019 yılı ilk 9 ayında verilen hizmetler. Barınma, Yönlendirme ve Rehberlik, Tedbir Kararı İçin Müracaat, Hukuki Destek, Psiko-sosyal Destek İstihdama Yönelik Destek, Tedbir Planına Yönelik Çalışma ile beraber toplam 2.224 kadına hizmet verilmiştir. dedi.

Çocuk Hizmetlerinden sorumlu İl Müdür Yardımcısı Vefa Çelik 9 aylık değerlendirme toplantısında şu sözlere değindi; İlimizde 5395 sayılı ÇKK Kapsamında Çocukların korunması, haklarının ve esenliklerinin güvence altına alınması, refahlarının yükseltilmesi, ihmal ve istismarlarının önlenmesi amacıyla İl ve İlçe Koordinasyon kurulları oluşturulmuş İl ve İlçelerde kurul üyeleri 2 ayda bir, alt komisyonu üyeleri de ayda bir düzenli toplantılar yaparak Çocuklar hakkında verilen koruyucu destekleyici tedbir kararlarının uygulanması ve takibi yapılmıştır.

Ağrı İl Koordinasyonunda alınan karar doğrultusunda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, il Jandarma Komutanlığı, İl Müftülüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ortak çalışması ile 7 köy okulunda 200 öğrenci ve 203 Veliye Mahremiyet Eğitimi verildi.

Hamur Kaymakamlığı tarafından başlatılan proje neticesinde Hamur ilçesine bağlı 7 köyünde 178 kadına Mahremiyet Eğitimi verildi.

Sokakta çalıştırılan, dilendirilen çocukların tespit edilmesi amacıyla kamu kurum ve kuruluşları ile birlikte yapılan saha çalışmalarında 2 mobil ekip tarafından 152 çocuk ve ailesi hakkında gerekli çalışma yapılarak haklarında ÇKK kapsamında gerekli tedbir kararları alındı (SED, Eğitim, Danışmanlık)

Ağrı Merkezde kamu kurum ve kuruluşları öncelikli olmak üzere halka koruyucu aile ile bilgilendirme çalışmaları yapıldı. Koruyucu Ailelerimize İl Protokolünün katılımı ile iftar programı düzenlenip koruyucu aile hizmet modelinin tanıtımı yapıldı. 2019 yılı içerisinde toplam 3 aile 5 çocuk hizmetten faydalandırılmıştır. 2019 Eylül ayı itibari ile 5 aile 11 çocuk hizmetten faydalanmaktadır. Ağustos ayında 1 çocuk Koruyucu aileye teslim edilmiştir. İl Müdürlüğümüz tarafından 3272 korumaya ve bakıma muhtaç çocuk tespit edilmiş kurum bakımına alınmadan aileleri yanında sosyal ekonomik destekle desteklenmiştir. 250 çocuğumuz okul destek programından faydalanmaktadır.

Koruma ve bakım altında iken reşit olan 32 çocuğumuz kamu kurumlarına yerleştirilmiştir. Kuruluşlarımızdan reşit olarak ayrılan ve işe yerleştirilen 132 gencimiz ziyaret edilerek bakım sonrası rehberlik yapılmıştır. Kuruluşlarımızdan reşit olarak ayrılan gençlerimize iftar programı düzenlenmiştir.” dedi.

İl Müdürümüz Mehmetşafi Erim “Öncelikle Selamın en güzeli olan, Allah’ın selamı ile sizleri selamlıyorum. Diyerek sözlerine başladı; Bal yapan arı misali burada programda gayret gösteren çaba sarf eden ürün ortaya koyan yada burada oturan kardeşimiz çiçeklerden öz topladılar şimdi bal yapıyor. Bize de burada bal yapımını anlatmak kalıyor. Kıymetli arkadaşlar İl Müdürlüğümüz şu an geçici kabulü yapılan, Bakanlık açılış onayı verilen ve bu ay içerisinde inşallah bütün İl Müdürlüğümüzü etkileyecek ama ana ölçekte Engelsiz Yaşam Merkezine hayat verecek personel atamaları ile beraber açılacak olan Engelsiz Yaşam Merkezi ile beraber Müdürlüğümüz 13. kuruluşa sahip olacaktır.

Bu manada bizim çalışmalarımız İl Müdürlüğümüz hizmet alanını Bakanlığımız taşra teşkilatı olan bu yapının kalbinde Sosyal Hizmet Merkezlerimiz yer alıyor. Sosyal Hizmet Merkezlerimizin ehemmiyeti önemi çok büyük ayrıca İlçe Müdürlüklerimiz hükmündedirler. Bizim için Tutak, Diyadin, Doğubayazıt açıldıktan sonra eksik kalan Hamur, Taşlıçay ve Eleşkirt’e binalar hazır personel olsa hemen bu saydığım ilçelerimizde Sosyal Hizmet Merkezleri açarız. Bu hizmetlerimizi Sosyal Hizmet Merkezi bulunmayan üç ilçemizin Merkez Sosyal Hizmet Merkezi gayret içerisinde hizmet vermektedir. Şefkati ve Merhameti kuşanmak dileği ile hepinizi Allah’a emanet ediyorum saygılar sunuyorum.” diyerek konuşmasını bitirdi.

Konuşmaların ardından başarılı personellere ödüllerini veren İl Müdürümüz Erim; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Merkezi İl Müdürlüğü binasının bahçesinde aşure ikram etti.

Toplantıya; İl Müdürümüz, İl Müdür Yrd. Kuruluş Müdürleri, Sivil toplum kuruluşları ve tüm personellerimiz katıldılar.

Haberci 04 (haberci_ocz04@hotmail.com)

İlk yorumu siz yazın